Balkanlar ve Fantastik Balkan Seyahati Giriş - Gezenti Adam - Gezmek Yaşamaktır | Gezi Tatil Seyahat Yaşam

Cuma, Ağustos 19, 2016

Balkanlar ve Fantastik Balkan Seyahati Giriş


Merhaba,

Gezenti Adam olarak belirtmeliyim ki, bu uzunca bir yazı serisinin başlangıcı olacaktır. Bu yazı serisinde, bir kaç yıl önce en yakın arkadaşım ile bir araba kiralayarak, kafamıza göre gerçekleştirmiş olduğumuz büyük Balkan seyahatimizden bahsedeceğim. Fakat tüm Balkan ülkelerine gidememiş olmamız nedeniyle, bu yazımda, Balkanlar nedir? Neresidir? gibi konulardan bahsedeceğim.
köpek bavul gif
Ben Hazırım, Gidelim

BALKANLAR

İsmini, bölgede bulunan bir dağ grubundan almış olan Balkanlar, ülkemizin Doğu Trakya sınırlarından başlayıp, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya sınırları ile birlikte son bulan genişçe bir coğrafyadır. Balkanlar içerisinde aşağıdaki ülkeleri barındırmaktadır:

Balkan Ülkeleri:

Arnavutluk
Bosna-Hersek
Bulgaristan
Hırvatistan
Karadağ
Kosova ( bazı ülkeler hala bağımsızlığını tanımamaktadır )
Makedonya
Romanya
Sırbistan
Slovenya
Türkiye (Doğu Trakya)
Yunanistan

Ülkemiz haricinde, Avrupa'da, Osmanlı'ya dair en büyük kalıntıları bulabileceğiniz bu coğrafya'da, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla, Türkler genellikle daha hoş karşılanmaktadır. ( Türklerin Avrupa'daki imajı hakkında ayrı bir yazıyı da daha sonra paylaşacağım.) Özellikle Kosova, Bosna-Hersek ve Makedonya'da bu durum daha bir geçerli. Tabi böyle dedim diye "ben Türküm" dediğiniz anda insanların size sarılacağını, kızların üzerinize atlayacağını ya da bedava yiyip içebileceğinizi felan düşünmeyin sakın. Sadece hoş bir karşılama olabilir. :)

Balkanlar Serüvenleri yazı dizisi, "Balkanlar ve Fantastik Balkan Seyahati 1. Bölüm" olarak devam edecektir.

ABONE OLUN

INSTAGRAM

Yazarın Mesajı


2015 ve 2016 yılı boyunca 4 ayrı ülkede yaşama fırsatı buldum. 2017 yılı sonunda ise; taşınmaktan bıkmış bir şekilde, biraz olsun durulmaya karar vermiş iken (arada gerçekleşen şehir değişikliklerini ve turistik gezileri saymıyorum) önümüze çıkan fırsatı elimizin tersiyle itemeyip, beşinci ülkeye de taşındık. 2018 yılı, hayatın başka sürprizleri ile doluydu. 2019 ve 2020'den beklentilerimiz çok daha büyüktü...


Türkiye -> Macaristan 2015-16 -> Avusturya 2016 -> İsveç 2016-17 -> İngiltere 2017-21